Czym jest spowodowana doskonała reputacja win włoskich?
Z pewnością musi wzbudzać zaufanie jakim swoje wina obdarzają sami Włosi pijąc je codziennie. Respekt budzi fakt, że w Italii jest kilkaset apelacji DOC i DOCG. Również technika produkcji jest bardzo daleka od mylnego stereotypu nieco zacofanych Włoch.
Niemniej, osobę pijącą wina, najbardziej musi zdumiewać różnorodność win z Półwyspu Apenińskiego. Dotyczy to zarówno bogactwa odmian, nietypowych (często wywodzących się nawet ze Średniowiecza) technik produkcji, ogromnego zniuansowania smaków i zapachów. Ta różnorodność mniej zaskakuje gdy uświadomimy sobie, że Italia rozciąga się od Austrii aż po Afrykę.Jest oczywiste, że kuchnia mieszkańca Tyrolu będzie się znacząco różnić od menu Sycylijczyka. Za posiłkami podąża rzecz jasna i wino, co daje nam niewyobrażalnie szeroką paletę enologicznych doznań.
Włochom udało się zachować, traktując jako część swego dziedzictwa, tysiące odmian lokalnych. Nie ulegli światowej modzie (pladze?) na zasadzanie wszędzie gdzie się da jedynie Cabernet Sauvignon i Merlota. Nie znaczy to, że nie potrafią czerpać z doświadczeń światowych, czego świeżym przykładem są tzw. Supertoskany.
Gdzie włosi uprawiają wina?
Jest niezwykle ciężko wymienić miejsca, w których Włosi win nie robią. Winorośl spotkamy i na przedgórzu Alp i na spalonych słońcem zboczach Etny. Do najbardziej cenionych regionów zalicza się jednak tradycyjnie Toskanię, Piemont oraz Veneto. Ogromne aspiracje ujawniają Sycylia, Apulia, Umbria.
Podróżując po Włoszech pamiętajmy, że jest to ojczyzna nie tylko tak wielkich win Barolo, Brunellodi Montalcino czy Amarone, ale również całej masy ciekawych choć lekkich win codziennych.
Łukasz Bogumił: Od niemal dziesięciu lat jestem głównym sommelierem importera win Wineonline w Warszawie, gdzie odpowiadam za szkolenia dla pracowników, degustacje dla klientów oraz opiekę merytoryczną nad treścią publikacji drukowanych i online.