Castello di Verrazzano – ekologiczna Toskania, Włochy
Pomiędzy Florencją a Sieną, na terytorium Greve in Chianti, znajduje się Castello di Verrazzano. Początkowo etruska, a następnie rzymska osada, zachowała swoje granice praktycznie niezmienione od około 1000 lat, co czyni ją stabilną placówką w krainie naznaczonej wiekami rodzinnych i politycznych konfliktów.
W VII wieku zamek stał się własnością rodziny Verrazzano i to właśnie tutaj w 1485 roku urodził się nawigator Giovanni da Verrazzano, odkrywca zatoki dzisiejszego Nowego Jorku i większości wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku znajduje się słynny most (Verrazzano-Narrows) zawieszony między Brooklynem a Staten Island, nazwany jego imieniem w 1964 roku.
W Verrazzano tradycja winiarska jest bardzo stara. Winnice i gaje oliwne posiadłości zostały opisane w rękopisie Badia di Passignano z 1150 roku.
W 1958 r. Luigi Cappellini przejął posiadłość, będącą wówczas w stanie upadku, i rozpoczął cierpliwe prace restauracyjne, które, szanując historyczne i architektoniczne osobliwości tego miejsca, przywróciły czystość form Castello do ich starożytnego blasku i zrekonstruowały strukturę rolniczą zgodnie ze starożytnym modelem, ponownie sadząc winnice.
Dzisiejsza 230-hektarowa posiadłość, która pozostała niezmieniona w swoich granicach od ponad 1000 lat, ma 52 hektary winnic na wysokości od 260 do 420 metrów nad poziomem morza, na kamienistej glebie bogatej w wapień.
Winnice są okresowo odnawiane zgodnie z programem, który pozwala na utrzymanie średniego wieku roślin na poziomie około 12 lat.
Winnice, ponownie sadzone przez rodzinę Cappellini od 1958 roku, rozciągają się od skraju lasu do całej doliny poniżej w granicach, które pozostały niezmienione od wieków. Nawożenie jest organiczne, winnice są mechanicznie odchwaszczane, a zbiory są całkowicie ręczne. Wycinanie wybranych kiści podczas wzrostu pozwala na większą koncentrację aromatów i smaków w winogronach i podnosi jakość win. Gliniasto-wapienna gleba, szczególna morfologia, położenie (od strony wschodniej) i wysokość (280-450 m n.p.m.) tworzą szczególny terroir.
Dzięki lokalizacji Zamku w centrum posiadłości, winogrona są dostarczane do winiarni i przetwarzane w ciągu kilkudziesięciu minut od zbiorów.
Obecne 52 hektary winnic są podzielone na poszczególne winnice zlokalizowane na najbardziej odpowiednim terenie o najlepszych właściwościach mikroklimatycznych. Większość użytych winorośli to czerwone winogrona, wśród których oczywiście wyróżnia się Sangiovese, któremu towarzyszą inne odmiany, takie jak Merlot, Canaiolo, Cabernet Sauvignon i Colorino oraz, tylko niewielki procent, białe winogrona, takie jak Trebbiano Toscano, Traminer i Malvasia lunga del Chianti.
Zobacz ofertę win Castello di Verrazzano tu!