Izrael ma tradycję winiarską, o której inne państwa mogą tylko marzyć.
Badania archeologiczne mówią, że na tamtych ziemiach uprawiano winorośl
już 5000 lat temu. Ma to swoje odzwierciedlenie w Biblii, gdzie słowo wino pada aż 207 razy.

Ponadto Żydzi używają wina podczas swoich obrzędów religijnych – pija się zarówno świętując narodziny jak i podczas bar micwy, małżeństwa, szabatu, Pesach, święta Purim, a nawet podczas pogrzebu. Pomimo tak pięknej tradycji przez długi czas w Izraelu powstawały wyłącznie nieciekawe, słodkie wina używane podczas wymienionych obrzędów.

Przełom w winiarstwie Izraela

O przebudzeniu winiarskim Izraela możemy mówić od lat 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy to zaczęto sadzić świetnie przyjmujące się na Świętej Ziemi odmiany międzynarodowe. Wśród czerwonych win królują Cabernet Sauvignon i Merlot, zaś wśród białych Chardonnay i Sauvignon Blanc oraz Emerald Riesling – krzyżówka Rieslinga i Muscadelle. Izraelscy winiarze bardzo dużo inwestują w technologie co od razu przekłada się na jakość wina. Skomplikowane systemy irygujące winnice czy kontrolowana komputerowo fermentacja jest dla nich chlebem powszednim.

Zdecydowanie najlepszym winiarskim regionem Izraela są galilejskie Wzgórza Golan. Niestety cieniem na nie kładzie się niejasna sytuacja polityczna. Niewykluczone, że w ramach procesu pokojowego tereny te zostaną oddane Syrii. Można więc gorzko powiedzieć  „kupujcie wina ze Wzgórz Golan póki jeszcze są…”

Na winach z Izraela (i nie tylko winach) możemy dostrzec świadectwo koszerności. Co ono oznacza?
Najważniejszą zasadą rozstrzygającą o koszerności wina jest by cały proces produkcji był wykonywany przez Żydów religijnych (z wyłączeniem kobiet). Oprócz tej głównej zasady należy przestrzegać kilku pozostałych:

    • winogrona można zbierać z krzaków od czwartego roku ich owocowania
    • pomiędzy krzewami nie można uprawiać nic innego
    • pewną, małą porcję wina należy wylać
    • co siódmy rok winnica powinna odpoczywać
    • wszystkie urządzenia do produkcji wina powinny być używane jedynie do win koszernych

Co oznacza termin „wino koszerne”?

Sam certyfikat koszerności ma dość młody rodowód. Dawniej, gdy pokarmy wyrabiano w domach, takie świadectwo nie było potrzebne. Obecnie, gdy większość produktów jest kupowana poza domem, taki dowód na kontr etykiecie mówi nam, że rabin osobiście nadzorował proces produkcji wina, co zaświadczył swoim podpisem. Większa uwaga podczas wytwarzania wina oraz korzystanie z urządzeń wysokiej klasy sprawia, że wina koszerne są towarem poszukiwanym ze względu na swoją wysoką jakość. Pić je mogą oczywiście nie tylko Żydzi.

Łukasz Bogumił: Od niemal dziesięciu lat jestem głównym sommelierem importera win Wineonline w Warszawie, gdzie odpowiadam za szkolenia dla pracowników, degustacje dla klientów oraz opiekę merytoryczną nad treścią publikacji drukowanych i online.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram